Nescafe Gold Blend Decaffeinated One Cup Coffee Sachets (Pack of 200) 12340522
Product Code:
NL72759
Pack Of
1
Nescafe Gold Blend Decaffeinated Instant Coffee Sticks (Pack 200)NESCAFE Gold Blend Decaff Sachet Box 200's.All the taste of Gold Blend without all the caffeine.We use predominately Arabica beans blended with Robustas to achieve the smooth rounded taste and body. A golden roast gives it gentle caramel flavours and keeps the juicy aromatics.Occasions: Perfect freshness and portion size every time. Great when you're travelling.Did you know NESCAFE coffee is only made from 100% pure and natural coffee beans that are naturally rich in antioxidants.
- General
- Nescafe Gold Blend Decaffeinated Instant Coffee Sticks (Pack 200)NESCAFE Gold Blend Decaff Sachet Box 200's.All the taste of Gold Blend without all the caffeine.We use predominately Arabica beans blended with Robustas to achieve the smooth rounded taste and body. A golden roast gives it gentle caramel flavours and keeps the juicy aromatics.Occasions: Perfect freshness and portion size every time. Great when you're travelling.Did you know NESCAFE coffee is only made from 100% pure and natural coffee beans that are naturally rich in antioxidants.
| Type | Hot Drinks |
| Manufacturer | Nestle |
| Brand | Nescafe |
| Eco-Aware | Yes |
| Recycled Product | Box - Recyclable/ Sachet - Not Recyclable |
| Weight | 580g |
| Environment Support | 100% sustainably sourced beans |
| Pack Size | 1.8g |
| Dimensions (WxDxH) | 250x142x144mm |
| Drink Type | Coffee |
| Pack Type | Sachets |
| Filter Or Instant | Instant Coffee |
| Decaffeinated | Yes |
| Food Type | Coffee |
| Country of Origin | United Kingdom |
| Biodegradable | No |
| Depth (mm) | 249 |
| Height (mm) | 249 |
| OEM | 12340522 |
| Pre or Post Consumer? | Both |
| Width (mm) | 142 |
| ISO 14001 (Y/N) | Yes |
| Returns Allowed | No |
| Beverage Type | Coffee |
| Food/Beverage Container | Sachet |
| Food/Beverage Description | Handy individual servings in portable sachets |
| Caffeinated/Decaffeinated | Decaffeinated |
| Ground Coffee/Instant Coffee | Instant |
| Coffee Style | Instant Coffee |
| Coffee Type/Flavour | Gold Blend |
| Enjoy a well-rounded and smooth decaffeinated coffee on your work break |
| NESCAFÉ® GOLD BLEND® Decaf sachets are produced with 100% coffee beans, decaffeinated purely using water |
| Our corrugate carton is Recyclable and can be placed in the Paper/Board recycling stream |
| Through a careful selection of beans, we deliver a smooth and aromatic cup |
×
Copyright © 2022 ECI Software Solutions, Inc. All rights reserved.